Paralajmërimi i frikshëm i OBSH: Deri në pranverë Covid mund t’i marrë jetën edhe 700 mijë qytetarëve

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) shprehu sot shqetësimin për ndikimin e pandemisë së covid-19 në Evropë. Sipas saj covid mund të çojë edhe në 700,000 vdekje të tjera në kontinent, duke e çuar numrin total të viktimave në 2.2 milionë deri në pranverë.

“Ne mund të presim fluks ekstrem të qytetarëve në spitale në 25 vende dhe fluks në njësitë e kujdesit intensiv në 49 nga 53 vendet deri më 1 mars 2022. Vdekjet pritet të arrijnë në mbi 2.2 milionë, deri në pranverën e ardhshme, bazuar në tendencat aktuale”, tha agjencia në një deklaratë.

Aktualisht, më shumë se 1.5 milion njerëz kanë humbur jetën nga covid në kontinent. Sipas OBSH-së, rritja e rasteve shpjegohet me kombinimin e prevalencës së variantit shumë ngjitës Delta, mbulimit të pamjaftueshëm të vaksinimit dhe lehtësimit të masave kundër covid-19. Sipas OBSH-së, vdekjet e lidhura me covid-in janë më shumë se dyfishuar që nga fundi i shtatorit, nga 2100 në ditë në 4200 në ditë, shkruajnë mediat e huaja.

“Situata me covid-19 në Evropë dhe Azinë Qendrore është shumë serioze. Ne po përballemi me një dimër plot sfida”, tha Hans Klugge , Drejtor Rajonal i OBSH-së për Evropën .

Sipas OBSH, përdorimi i maskës redukton incidencën e sëmundjes me 53%. Një përgjithësim i përdorimit të tij deri në 95% mund të parandalojë më shumë se 160,000 vdekje nga sot deri më 1 mars.

“Po bëhet gjithnjë e më e qartë se mbrojtja kundër vaksinimit kundër infeksioneve dhe formave të lehta të sëmundjes po bie”, tha OBSH në një deklaratë. Prandaj, trupi rekomandon një dozë përforcuese për më të pambrojturit.

%d bloggers like this: