Nuk ka qetësi për Tokën/ Tërmet i fuqishëm në Jugun, ja sa ishte magnituda

Fqinji ynë jurgor, Greqia është goditur nga një tërmet i fuqishëm magnitudë 5.1 të shkallës rihter. Sipas të dhënave bëhet me dije se tërmeti është shënuar në Ikarinë të Greqisë. Epiqendra e tërmetit ka qenë në det, ndërsa thellësia e saj fokale është vlerësuar 17.5 km. Pak minuta më vonë u regjistrua një tjetër dridhje sizmike. Këtë herë tërmeti ishte 4.1 ballë i shkallës Rihter, i cili karakterizohet si “i dobët” dhe u regjistrua në orën 06:09 në zonën detare 23 kilometra në veriperëndim të qytetit të Ikaria, sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës. Greqi njihet më aktivitet sizmiik të lartë.

%d bloggers like this: