Përjashtimi i Berishës/ Vendimi i Bashës, pas ultimatumit të SHBA në zyrën e tij, jo të gjitha arsyet tregohen

Lulzim Basha duket se kanë qenë i detyruar në marrjen e atij që, jo më kot e ka quajtur si vendimin e jetës së tij. Siç mësohet të ketë thënë para grupit parlamentar të partisë që drejton, Bashës i është kërkuar prerë nga Ëashingtoni përjashtimi i Berishës dhe se nuk ka patur rrugëzgjidhje tjetër. Sipas panorama që ka zbardhur argumentimin e vendimit të Bashës, ky i fundit ka thënë:

 “Vendimi ndaj Berishës ka qenë vendimi më i vështirë për mua. Ju e dini shumë mirë marrëdhënien time ndër vite me Berishën. Kemi bërë disa arritje bashkë. Vendimi është marrë vetëm në të mirë të Partisë Demokratike. Unë nuk doja që të përçaja Partinë Demokratike, ndaj mora një vendim personal. Në këto dy muaj e gjysmë unë kam shfrytëzuar çdo resurs që kam në SHBA, bashkë me doktor Berishën, por nuk e zgjidhëm dot problemin. Po ju them diçka që kam Gazment Bardhin dhe Jorida Tabakun dëshmitarë. Kur ka ardhur Philip Reeker që më ka takuar në seli, ka ardhur vetëm me kërkesën për të përjashtuar Berishën dhe nuk pranonte asnjë negociatë.Na është bërë i qartë vendimi i DASH për këtë.”

Basha ka folur edhe për të tjerë argumente që kanë nxitur aktin e përjashtimit, por që sipas tij nuk do të mund të bëhen të njohura.

“Ka më shumë detaje që nuk janë bërë publike për këtë çështje, por që nuk kam ndërmend t’i ndaj me askënd, por ky është vendimi më i duhur për Berishën dhe familjen e tij. Sot ishte afati i fundit, kur PD duhet të shprehej. Ky vendim ishte si në interesin e PD, edhe të Sali Berishës. Meqë ia premtova Sali Berishës, dua t’ju komunikoj se ky vendim nuk është i dakordësuar me të, pavarësisht përpjekjes sime për të arritur një dakordësi. Nëse nuk do ta merrja këtë vendim, nuk do të kishim asnjë interlokutor dhe nuk do të kishim ku kërkonim transparencë.”

%d bloggers like this: