Sulmet kibernetike/ Hakerat sulmojnë aplikacionin WhatsApp, programi izraelit

WhatsApp sulmohet nga hakerat të cilët kishin instaluar nga distanca një softëer përgjimi për të gjitha veprimet që kryehen në këtë aplikacion. E meta e madhe e sigurisë, së rrjetit të përdorur nga miliona njerëz në mbarë botën u identifikua nga vetë kompania që ndodhet në pronësi të facebook. Kanë mjaftuar vetëm pak minuta të premten e shkuar që sulmuesit kibernetikë të instalojnë softëerin përgjues si në iPhone dhe në Androide i cili aktivizohej pas një thirrje të vetme në ëhats up edhe sikur askush mos të përgjigjej.

Një zëdhënës i kompanisë bëri të ditur për mediat ndërkombëtare se sulmi ishte shumë selektiv pasi për t’u mbikqyrur ishin përzgjedhur vetëm disa përdorues. Po ashtu nga hetimet paraprake është mësuar se softëeri përgjues i përket kompanisë izraelite NSO Group, e cila është e njohur për shitjen e të tilla programeve mbikqyrëse në vende si Arabia Saudite.

Pas akuzave i mënjëhershëm ka qenë edhe reaimi i kompanisë izraelite sipas të cilës ky program mund të marrë në kontroll të gjithë aparatin telefonik por është krijuar për t’u përdorur vetëm nga agjencitë qeveritare me qëllimin e vetëm luftimin e krimit dhe terrorizmit por që mund të aktivizohet vetëm pas aprovimit të shërbimive të inteligjencës për misionet e tyre të sigurisë publike dhe në zbatim të ligjit. Ndërsa WhatsApp përveçse po punon për forcimin e sigurisë po ashtu njoftoi se është ende herët për të ditur se sa përdorues janë prekur nga ky sulm.

%d bloggers like this: