“Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim

“Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim

Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve, është shënuar me protesta në mbarë botën ashtu si edhe në vendin tonë. Fillimisht protestuan mësuesit,më pas minatorëtdhe në fund lëvizja e tërinjë “Reago”.
Reago protestoi sot për të gjithë ata që në Shqipëri nuk kanë mundësi të ngrenë zërin për të drejtat e tyre të nëpërkëmbura, që nga puntorët e fasonerive, mësuesit, punonjësit e “Call Center-ave” e deri tek gazetarët, të cilët në jo pak raste janë dhunuar gjatë ushtrimit të profesionit.
Me sloganin “Pa zë? Pa zgjidhje? Ngrije zërin reago!”, kanë protestuar pasditen e sotme në sheshin “Skënderbej”.

Deklarata e plotë e Lëvizjes Reago:

Sot ka ardhur koha te flasim!
Sot ka ardhur koha te thyejme heshtjen dhe zeri yne te degjohet!
Jetojme ne shqiperi ne vitin 2019,e pertej problemit madhor te papunesise,sot ne daten 1 maj,te gjithe ne duhet te kerkojme mbrojtje e te drejtave te punetoreve.
Ne e dime shume mire se ndoshta eshte veshtire per cdo punetor ne republiken e shqiperise te flase dhe te kerkoje te drejtat e tij legjitime,por sot ne do te jemi zeri i tyre.
Ashtu si ne shume aspekte te tjera ne baze dhe te statistikave 2 jane shkaqet kryesore te veshtiresive dhe pakenaqesive ne pune,se pari jane arsyet financiare dhe se dyti jane kushtet e punes.
Ne sot pa dashur te gjykojme apo paragjykojme asnje profesion kemi perzgjedhur disa prej tyre te cilet do i prezantojme ne formen me te vertete,duke dashur percjellim keshtu nje pasqyrim sa me te qarte te situates aktuale.
Fasoneri
Rreth 50 për qind e punëtorëve ne fasoneri nuk e përfitojne pagën statutore, ata nuk paguhen për orët shtesë, nuk zbatohen të drejtat e lejes vjetore, ekziston keqtrajtim përmes dhunës verbale dhe nuk zbatohen rregullat e shëndetit dhe sigurisë në punë duke punuar në temperatura ekstreme, ajër të ndotur të substancave toksike dhe nuk u ofrohet as ujë i pijshëm. Mjeku i fabrikës mungon ose është një mjek për disa fabrika, që vetëm firmos.
Sipas raportimeve të grave e vajzave punonjëse në fabrikat e tekstileve e këpucëve ato bëjnë rreth 300 – 400 orë shtesë në vit dhe mezi marrin pagën minimale.
Besoj se kaq eshte mjaftueshem informacion per te treguar perse punonjesit e fasonerise jane “Sklleverit e shekullit 21”
Mjeket
Duket se mjeket nuk kane hequr dore nga largimi I tyre nga Shqiperia dhe ky faktor shqetesues perjetohet nga78% e mjekëve .Ndër shkaqet kryesore që i nxisin mjekët për t’u larguar në një vend tjetër janë:
Serioziteti në punë (duke perfshire besueshmerine ne emrin e mjekut,respektin për të tjerët, komunikimi efektiv, puna e suksesshme në grup dhe përpjekjet për zhvillim professional) ,
Mbështetja financiare,si dhe kushtet më të mira të punës.
Ndaj “shkollimi ne shqiperi,puna ne gjermani” fatkeqesisht vazhdon te jete koherente.
Inxhinieri
Une jam vete student I inxhinierise dhe sot perqindja me e madhe e kolegeve te mi,nuk e shikon te ardhmen ne shqiperi sepse profesioni yne ketu nuk ka vleresimin qe vertet duhet te kishte.Ne shohim cdo dite veshtiresite qe kane inxhinieret,minatoret per shkak te kushteve te veshtira te punes dhe mosplotesimin e kërkesave të tyre te vazhdueshme per ti ndryshuar keto kushte.
Nder problmet kryesore jane mosrespektimi I orareve te punes(puna me orare te zgjatura dhe pa shperblimin e duhur),mosrespektimi I diteve te pushimeve dhe absolutisht problemi me I rendesishem mbetet siguria ne pune,duke faktuar cdo dite raste aksidentesh ne pune,dhe shume prej ketyre rasteve kane shkaktuar dhe vdekjene shume punetoreve.
Ku eshte kodi I punes?
Ne keto kushte si mundem une sot,nje inxhinier I ri te vazhdoj te punoj ne Shqiperi
“… edhe une per Gjermani”

Gazetaret
Ka kohë që për të gjithë aktorët që janë të lidhur me fushën e medias është i njohur shqetësimi trajtimi i burimeve njerëzore në media në përgjithësi dhe në mendian audiovizive në veçanti.
Kushtet e punës së gazetarëve, format e rekrutimit në punë dhe e largimit prej punës, mosshlyerja e pagave në kohë, mungesa e kontratave tip dhe atyre kolektive, mungesa e urdhërit të gazetarit, oraret e zgjatura tej kushteve njerëzore në punë, janë ndër arsyet praktike dhe të prekshme që pse Shqipëria ka akoma probleme me lirinë e medias dhe integritetin e saj.
“Pune orar pa orar,rrogen kismet per ta marre” e permbledh qartazi kete situate te renduar te ketij profesioni jetik ne cdo shoqeri sepse pa një gazetar të sigurtë në punë nuk mund të kemi media të lirë dhe pluraliste.

Policia
Po ne cfare gjendje ndodhen sot uniformat blu, mbrojtesit e ligjit dhe te qytetarit. A kane ato kushte e nevojshme ne ushtrimin e nje profesioni te veshtire sidomos ne vende te tilla si Shqiperia,ku duket se krimi ka vite qe eshte ulur kembekryq ne mesin tone dhe luften per ne e bejne keta punonjes te policise?
Pergjigjen besoj e dime te gjithe apo jo? Secili prej nesh ka degjuar shqetesimet pafund te puninjesve te police per kushtet e punes,per logjistiken,per veshtiresine e punes,pa nisur me pagen dhe shperblimet. Për disa vite me radhë, efektivët blu “ankohen” se nuk kanë marrë asnjë shpërblim. “Ne nuk po marrim paratë e orëve shtesë që na takojnë, e jo më të flasim apo të kërkojmë shpërblime.Janë të shumtë ata efektivë, të cilët shprehen në këtë mënyrë në kushtet e anonimatit.
Dhe keshtu sot “mbrojtesi I pambrojtur” ndodhet ne udhekryq.
Call center
Per kete pseudo-profesion nuk duam te shtojme asgje me shume pervecse kjo eshte maskara dhe fatkeqesia me e madhe e cdo te riu ne shqiperi.
Nuk mund te diskutojme per kushtet e punes,per oraret,per kontratat,per pagat apo nje problematike tjeter persa kohe problemi I vertete I tejkalon te gjitha keto,
Te rinj qe studiojne ne ekonomik,ne mjekesi,ne inxhinieri,ne shkenca sociale,ne shkenca te natyres,investojne si ne kapital financiar dhe intelektual,ashtu dhe ne kohe,e ne fund te dites,shkelin gjithcka dhe punojne ne kete pseudo-profesion.Punojne te nenshtruar ndaj “engjellit te vdekjes se rinise shqiptare”
Mund te themi vetem“Te me rroje shkolla,ne call center perfundova”
Aktoret
Shqiptaret jane shquar ne cdo periudhe historike per vlerat e larta dhe shfaqje te cdo forme te artit.Sot duke u ndalur ne vecanti sot tek aktoret.
Tanime sic e dime te gjithe prej me shume se 1 vit artistet shqiptare protestoje per mbrojtjen nga shembja e Teatri Kombetar,nje proteste me zhvillime te vazhdueshme dhe nga ana tjeter me situata e sjellje nga pala qeveritare qe dite pas dite behet e turpshme dhe per te ardhur keq.
Nuk besoj se ne sot kemi me shume per te thene se kjo eshte dhe do mbetet nje proteste shembull per te gjithe ne,jo vetem te rinjte por te gjithe shqiptaret.I falenderojme qe cdo dite na tregojne qe ne,shqiptaret jemi popull I pasur,por shume I pasur ne shpirt.
Nderkohe sot ne diten nderkombetare te punetoreve nuk mund te diskutojme kushtet e punes,persa kohe ata vazhdojne te mbrojne vendin e tyre te punes,per te mos vazhduar me pagat qesharake dhe teatrale.
“Aktrojme me dinjitet,per lemoshe…”
Mesuesi
Problemi me rendesishem qe duhet permendur eshte padikutim mosvlerësimi i figurës së mësuesit për profesionin që ushtrojnë. Në këtë drejtim mësuesit e ndjenin veten shumë të shqetësuar. Figura e mësuesit thonë ata ka rënë shumë gjatë këtij tranzicioni. E aq më tepër po thellohet e denigrohet gjithnjë e më shumë, ndonëse kjo figurë, dikur nuk ishte në të tilla pozita. Mësuesi i sotëm gjëndet në rrethana të pambrojtura, duke filluar në rradhë të parë nga vëtë shteti i cili pa dyshim duhet të japë modelin për mbrojtjen, mbështetjen dhe respektimin e figurës së mësuesit nisur nga pozicioni dhe misioni human që ka.
Në këtë drejtim ndër të tjera ndjehet nevoja emergjente e hartimit dhe e miratimit të një statusi të veçantë nga shteti dhe organet eprore të arsimit.
Per te mos disktutuar me tej per pagat,ku gjej rastin per te bere nje paralelizem,ku ne Gjermani mesuesit kane pagat me te larta nga te gjithe profesionet.
Po ne shqiperi si eshte situate?
Besoj se mund te lidhet shume me kete shprehje “ju mesova te gjitheve ,po une ku jam sot?”

Sot , ne , nje grup te rinjsh , pofesioniste te se ardhmes, nuk e pranojme kete gjendje ne te cilen shtresa qe mban ne shpine gjithe peshen e Shqiperise te trajtohen ne kete menyre. Sot ne po flasim. Por jo vetem sot, eshte ne doren e secilitt prej nesh, prej jush, te mos mbetemi pa ze.,por nga sot nuk do te jemi me. Urojme qe secili nga ne,secili nga ju nisur nga kjo proteste simbolike por jo vetem,te ngreje zerin per te drejtat tona legjitime.Ky shtet,kjo shoqeri funksionon dhe buron e gjitha nga ne. Keto te drejta qe ne po kekrojme dhe po mbrojme sot jane te drejta qe na perkasin dhe ndoshta sduhet as te ishim ne proteste sot dhe ti kerkonim,por kjo sdo te thote qe ne ta pranojme kete gjendje.
Fakti qe ne jemi ne kete situaten do te thote qe ne duhet te reagojme.
Ne duhet te kemi besim se Shqiperia do te behet, Shqiperia do te behet nga secili prej jush,nga te gjithe ne.
Duke ju falenderuar per vemendjen dhe pjesemarrjen tuaj,ju japim urimin me te dashur per ne keto kohe “ shihemi ne protestat ne vijim”.
Dhe nje here ju faleminderit!

“Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim “Pa zë, pa zgjidhje?”/ Lëvizja “Reago”: Ka ardhur koha të flasim

Lini Nje Koment